שיקום הפה

במהלך החיים יכולים לקרות לנו דברים רבים המשפיעים על בריאות ומראה הפה שלנו, החל מבעיות גנטיות, מחלות, טראומות לפה ועוד. שינויים באסתטיקת הפה יכולים להביא לחוסר ביטחון וגם לבעיות בלעיסה ובדיבור.
כיום ישנם מגוון טיפולים אשר יכולים להציע רופאי שיניים למען שיקום הפה.

מי יכול לבצע את טיפולי שיקום הפה?

שיקום פה יכול להיות מגוון רחב של פרוצדורות המותאמות באופן אישי לכל מטופל בהתאם למצב שיניו, מצב החניכיים שלו ומה שמצבו הרפואי מאפשר.

רופאי שיניים רבים יכולים לבצע את רוב הפרוצדורות, אם כי יש פרוצדורות אשר דורשות התמחות מיוחדת, ופרוצדורות חדישות אשר דורשות מכשירים ומכניקה ייחודיים.

כאשר אתם רוצים להתחיל את תהליך שיקום הפה מומלץ לבחור ברופא שיניים בעל ותק רב ומומחיות בטיפולי הפה השונים והחדישים על מנת שיוכל להתאים עבורכם את הטיפול הראוי ביותר.

שיניים מראה

בדקו היטב מי הוא רופא השיניים אליו אתם הולכים, היכן למד, מה ההתמחויות שלו והאם יש עליו המלצות ממטופלים קודמים.
רופא שיניים מיומן וטוב מבטיח לכם שתקבלו את ההליך שיקום הפה המתאים ביותר עבורכם במירב אחוזי ההצלחה ומזעור סיכונים.

אילו פרוצדורות שיקום פה קיימות?

טיפולים למניעת מחלות חניכיים ושיניים

 ניקיון פה ושיניים יסודי הנעשה לרוב על ידי שיננית. ניקוי אבנית וסריקת מצב השיניים הם טיפולים חשובים מאוד אשר רצוי לעשות לפחות פעמיים בשנה – דבר היכול למנוע  צורך בטיפולים כירורגיים הנובעים כתוצאה מהזנחת מצב השיניים. רצוי גם לתת לרופא שיניים לסרוק את מצב השיניים לפחות אחת לשנה ולהעריך האם יש שיניים הזקוקות לטיפולים נרחבים או לעקירה.

סתימות

 במקרים בהם ישנו חור בשן הנגרמים ממחלת העששת, יכול רופא השיניים למלא אותם באמצעות סתימות. הסתימות נעשות לאחר ניקוי יסודי של האזור ומונעות את התפשטות מחלת העששת וסיכון לזיהום בחור אם ממשיכים בטיפול נכון בשיניים לאחר הסתימות. הסתימות יכולות להיות בצבע לבן או בצבע מתכתי.

טיפול שורש

 כאשר העששת עברה את דנטין השן והגיע למוך השן יש צורך בטיפול יסודי של שורש השן על מנת לנקות אותו מזיהומים ולמנוע ממנו להיחלש. אנדודונט הינו רופא מומחה לטיפולי שורש אשר יכולים ״להציל״ שיניים ממצב בו צריך לעקור אותן.

הדבקת כתרים

הדבקת כתרים מתאימה למי ששן אחת או כמה שיניים נפלו או נעקרו אך השורש עדיין קיים ובעל בסיס חזק דיו להדביק עליו כתר מלאכותי – תחליף לכתר שנפגם. כתרים מלאכותיים יכולים להיות ממגוון חומרים החל ממתכת, מתכת מאוחה לחרסינה, חרסינה, זירקוניה ועוד.

ציפוי שיניים

ציפויי שיניים הוא הליך המתאים למי שלא מרוצה מצבע השיניים שלו, ששיניו סדוקות או נשברו בהם חלקים קטנים. ציפויי השיניים עשויים מחרסינה, למינייט או קומפוזיט לרוב, והם מודבקים על אמייל השן או מונחים על השן לאחר שהושחזה על מנת שציפוי השיניים יתאים עליה בדיוק רב. ציפויי שיניים נותנים לשיניים מראה צחור ונקי.

שיניים תותבות נשלפות

התאמת שיניים תותבות נשלפות למי שאיבד מספר שיניים או את כל השיניים בלסת ואינו מעוניין/ אינו מועמד טוב לטיפולי השתלת שיניים. שיניים תותבות המתאימות היטב יהוו תחליף אשר ירגיש כמעט טבעי וגם יראה אסתטי.

השתלות שיניים

השתלות שיניים נחשבות לטיפול המהפכני ביותר מבין פרוצדורות שיקום הפה. השתלות השיניים מתאימות למי שאיבד שן בודדה, מספר שיניים או אפילו את כל השיניים בלסת. בניגוד לשיניים תותבות נשלפות, השתלות השיניים הן קבועות בפה.

 

  ישנן מספר שיטות לבצע השתלות שיניים כמו All on 4 ו – All on 6 אשר אותן ניתן לבצע ביום אחד, השתלת שיניים בזאליות, השתלת שתלים זיגומטים והשתלת שתלים בשיטה הקלאסית, המאפשרים השתלות שורש מלאכותי והרבת כתר מלאכותי עליו תוך מספר חודשים.

השיטה המתאימה ביותר לכל מטופל תוחלט על ידי
 רופא שיניים מומחה.

בצילום שיניים של פציינט

השתלת עצם בלסת

במקרים מסוימים עצם הלסת של המטופל אינה בעובי ונפח גדול מספיק על מנת להחזיק שתלים, במקרים אלו ניתן לבצע אצל רופא שיניים מומחה ניתוח השתלת עצם לסת. מקור עצם הלסת יכול לבוא מגוף המטופל, מחיה או מילוי מלאכותי. לרוב המילוי מגיע בצורה גרגירית ומעודד גדילת עצם לסת חדשה. כאשר עצם הלסת החדשה חזקה ועבה דיה ניתן לבצע השתלת שן עליה.

ניתוח הרמת סינוס

 בשני הצדדים האחוריים מעל הלסת העליונה יושבים חללים הנקראים סינוסים. כאשר אין מספיק עצם לסת בחלקו העליון של הפה, ניתן להגדיל את מבנה העצם על ידי הרמת חלקו התחתון של הסינוס וכך להכין מקום מותאם לשתלי שיניים ולהוריד את הסיכון לפגיעה בסינוסים בעת ניתוח השתלת השיניים.

טיפולי חניכיים

כאשר המטופל סובל ממחלות זיהומיות חוזרות בחניכיים, יכול רופא מומחה הנקרא פריודונט לטפל במחלות ולדלקות החניכיים, לחתוך רקמות פגועות, להשתיל רקמות חדשות, לנקות באופן יסודי את החניכיים במקומות אליהם קשה להגיע ובכך למנוע את נסיגתן ואת התפתחות דלקות החניכיים למחלות הפוגעות ביתר הגוף.

טיפולי שיקום לסת

במקרה והמטופל חווה טראומה קשה ללסת כמו תאונת דרכים, ניתן לבצע ניתוחים פלסטיים לשחזר את מבנה הלסת על מנת שלא יפגם המראה של המטופל ועל מנת שיוכל לאכול ולדבר כראוי.

למה חשוב לבצע טיפולים לשיקום הפה?

פגיעות בפה יכולות להיות מאוד לא אסתטיות ולהשפיע מאוד על הביטחון העצמי של המטופל. טיפולי שיקום פה יכולים להעניק לפה נראה נקי ויפה אשר יגרום לכל מטופל לחייך.

מחלות ודלקות בשיניים ובלחיים אשר אינן מטופלות יכולות לחדור למערכת הדם ולפגוע בעוד חלקים בגוף, הוכחו בעבר קשרים בין מחלות שיניים וחניכיים למחלות לב, דמנציה, בעיות הריון וכו׳.

פגיעה בשיניים ובחניכיים מלווה לרוב בכאבים עזים אשר יכולים להפריע לפעילות היום יומית ולהפריע בעיקר באכילה ולעיסה – מה שיכול לגרום לפיתוח של הרגלי אכילה לא בריאים, ובמקרים מסוימים, כמו איבוד שיניים, יכול להיגרם מצב של קושי בדיבור או שינוי בחיתוך הדיבור. ככל שהולכים לטפל בבעיות השיניים והחניכיים מוקדם יותר כך יש יותר סיכוי למנוע בעיות רציניות והתדרדרות במצב.

כמה עולים טיפולי שיקום הפה?

מחיר ייעוץ לגבי שיקום פה עולה בין 500 – 700 ש״ח.

מחיר ביקור ניקוי וסקירה אצל שיננית ורופא שיניים עולה בין 100 – 300 ש״ח.

מחיר סתימות עולה בין 100 – 700 ש״ח.

מחיר הדבקת כתרים עולה בין 200 – 4,000 ש״ח

מחיר ציפויי שיניים עולה בין 1,000 – 6,000 ש״ח.

מחיר שיניים תותבות נשלפות עולה בין 5,000 – 8,000 ש״ח.

מחיר השתלת שיניים עולה בין 4,000 – 65,000 ש״ח.

מחיר השתלת עצם לסת עולה בין 3,000 – 5,000 ש״ח

מחיר הרמת סינוסים עולה בין 5,000 – 15,000 ש״ח.

מחיר טיפולי חניכיים עולה בין 4,000 – 8,000 ש״ח.

מחיר טיפול שיקום לסת עולה בין 8,000 – 20,000 ש״ח.

שיניים מציגה לפציינטית צילום רנטגן של הפה שלה

המחירים משתנים בהתאם לכמות השיניים בהן צריך לטפל, בחומרים ובמכשירים הנבחרים לטיפול ובהתאם לכל רופא שיניים – ההתמחויות והוותק שלו במקצוע. זכרו שעדיף לא להתפשר על מחיר זול, ולבחור ברופא השיניים הטוב ביותר להעניק לכם את הטיפול המתאים ביותר.

מאמרים אחרונים