קומפוזיט

החיוך שלנו הוא הדבר הראשון שרואים אצלנו. גם אם נולדנו עם גנים של שיניים מושלמות דברים במהלך החיים עלולים לפגוע במראה וצבע השיניים ולגרום למראה פחות אסתטי אשר יכול לפגוע בביטחון העצמי שלנו וברצון שלנו ללכת עם חיוך רחב מאוזן לאוזן.

החיוכים הלבנים והיפים של המפורסמים הם תוצאה של שמירה על היגיינת פה טובה ועזרה מרופא השיניים היכן שהיו דברים שיש צורך לתקן. אם אינכם מרוצים מראה השיניים שלכם, אתם גם יכולים לגשת לרופא השיניים ובקלות לקבל מחדש חיוך לבן זוהר.

איך משיגים שיניים צחורות וחלקות?

שיניים שאיבדו את צבעם עם השנים בעקבות צחצוח לא נכון, עישון, שתיית אלכוהול, שתיית קוקה קולה ועוד, או נסדקו עקב טראומה לפה, יכולות לקבל את המראה הצחור והחלק מחדש בעזרת פרוצדורה פשוטה של ציפוי שיניים קומפוזיט.

מהו ציפוי שיניים קומפוזיט?

קומפוזיט זהו חומר העשוי משרף מרוכז המשמש לציפוי שיניים במקרים בהם השיניים איבדו מצבעם או נסדקו, למילוי שיניים במקרים בהם אבדו חתיכות קטנות יחסית מכתר השן או לשימוש כסתימה במקרה שיש חור בשן.
עובי הקומפוזיט הוא בין 0.2 מ״מ – 1 מ״מ והוא מודבק ישירות על השן. 

ציפוי הקומפוזיט מתאים לשיניים קדמיות ואחוריות, שכן הוא עמיד – לא נוטה להישבר, להיסדק או ליפול, בעל צבע צחור ויפה ומראה של שן טבעית, כך שגם אם תשימו אותו על השיניים הקדמיות לא יידעו כי יש לכם ציפוי שיניים. 

ציפוי הקומופוזיט יכול להיות מיוצר על ידי הרופא ישירות על שיני המטופל במהלך מפגש אחד, או להיעשות במעבדת שיניים – דבר הדורש שתי פגישות אצל רופא השיניים. ישנם סטים שהוכנו מראש במעבדות של ציפויי קומפוזיט, אותם ניתן לשים על כמה שיניים ולחסוך עלויות.

שיניים לפציינטית

כיצד מרכיבים ציפוי שיניים קומפוזיט?

תחילה מבצע הרופא ניקוי יסודי של חלל הפה ומברר את צבעה המקורי של השן עליה יהיה הציפוי. יחד עם המטופל יסוכם על צבע מילוי הקומפוזיט.

במידה ואין אפשרות לרופא לעשות את הקומפוזיט בעצמו הישר על שיני המטופל הוא ישלח את המידות והצבע למעבדת שיניים שם יכינו את הקומפוזיט, וכאשר הוא מוכן יהיה על המטופל לשוב אל הרופא לביצוע הנחת ציפוי הקומפוזיט על השיניים. 

במידה ויש לרופא אפשרות לעשות את הקומפוזיט במרפאה, הוא יאלחש את אזור השן הזקוקה לציפוי בלבד ויניח חומצה על אמייל השן. הרופא ישטוף את האמייל במים וייבש אותו, ולאחר מכן יניח עליו דבק חזק. בעזרת מזרק מיוחד יבצע הרופא תהליך הנקרא פוטו פולימריזציה ולאחריו יניח את ציפוי הקומפוזיט על השן. 

אחריו שהונח הקומופזיט במקומו, ישים עליו הרופא חומר איטום וחומר זיגוג על מנת לתת לציפוי מראה טבעי ככל האפשר ולחזק את אחיזת הציפוי.

לכמה זמן מחזיק ציפוי הקומפוזיט?

בין 5 – 10 שנים, כמה ששומרים על היגיינת השיניים טוב יותר כך יחזיק ציפוי הקומפוזיט יותר זמן

כיצד יש לטפל בציפוי הקומפוזיט?

יש לצחצח שיניים באופן יסודי וללכת לשיננית לניקוי אבנית, כאילו היה הקומפוזיט שן טבעית. ב – 48 השעות הראשונות לאחר הרכבת הקומפוזיט יש להימנע ממאכלים ומשקאות מכתימים.

משקאות כמו קפה, תה, קוקה קולה ועוד, ופעולות כמו עישון יכולים להכתים את הקומפוזיט גם לאחר יותר מ – 48 שעות ולכן רצוי להפחית או להימנע מהם ככה האפשר על מנת לשמור על איכות ציפוי הקומפוזיט לאורך זמן.

מה היתרונות של ציפוי קומפוזיט על פני ציפויי שיניים אחרים?

– יכולת החיבור של חומר הקומפוזיט עם האמייל של השן גורם לכך שאין צורך בהשחזת השן על מנת לשים עליה 

  את ציפוי הקומפוזיט.

– לרוב ניתן לסיים את הרכבת הקומפוזיט בפגישה אחת, בניגוד לציפויי חרסינה אשר מיוצרות רק במעבדה ויש 

  צורך בפגישת התאמה ולקיחת מידות ובפגישה נוספת להרכבת הציפוי. 

– קל מאוד לתקן ציפוי קומפוזיט, ולרוב ניתן רק להוסיף לו שכבה במקום להחליפו לגמרי. 

– ציפוי קומפוזיט הוא זול יותר מציפוי חרסינה.

– הרכבת ציפוי הקומופזיט מהירה ולוקחת מקסימום 90 דקות. 

– בגלל ההליך הקל להרכבת ציפוי הקומפוזיט אין צורך בזמן החלמה והתאוששות – חוזרים לתפקד כרגיל מיד 

  לאחר הרכבת ציפוי הקומפוזיט.

טיפול ציפוי שיניים

מה החסרונות של ציפוי קומפוזיט לעומת ציפויי שיניים אחרים?

– ציפוי חרסינה חזק ועמיד יותר ומחזיק מעל 10 שנים, בעוד שציפוי קומפוזיט מחזיק לרוב בסביבות 5 שנים. אם 

  שומרים עליו טוב ונמנעים מכסיסת ציפורניים, לעיסת דברים מוצקים מאוד כמו עטים או קרח, ניתן להאריך את 

  חיי הקומפוזיט אך לרוב רק עד 10 שנים. 

– מראה ציפוי החרסינה נראה טבעי יותר בשל חצי השקיפות שיש לה, הזהה לשיניים טבעיות.

– לציפוי קומפוזיט קשה למסך על כתם כהה במיוחד בשיניים.

– ציפוי הקומפוזיט עלול לספוח צבעים ממשקאות ומאכלים שונים אם לא מקפידים לנקות אותו היטב.

– ציפוי חרסינה משנה לחלוטין את צבע השן בעוד שציפוי קומפוזיט משנה חלקית את צבעה.

– ציפוי הקומפוזיט עלול להתחספס עם השנים.

– יש צורך לטפל בציפוי הקומפוזיט פעם בשנה אצל רופא שיניים.

בגלל היתרונות והחסרונות השונים, לרוב יבחרו בציפוי קומפוזיט כאשר רוצים לתקן שן אחת או שיניים בודדות, או למלא סתימות, בעוד שציפוי על לסת שלמה ייעשה לרוב עם חרסינה, אך אין זה חוק – ניתן גם לבצע ציפוי בלסת שלמה עם קומפוזיט.

כמה עולה ציפוי קומפוזיט?

בין 500 – 1,500 ש״ח, תלוי בכמות השיניים הזקוקות למילוי, מצבן, והם יהיה ניתן לעשות את ציפוי הקומפוזיט בפגישה אחת או שיהיה צורך לשלוח את המידות למעבדה לייצור ציפוי קומפוזיט שם.

מאמרים אחרונים