ציפוי שיניים

שיניים לבנות, בוהקות וחלקות כמו של הכוכבים הגדולים זה משהו שכולנו מאחלים לעצמנו. גנטיקה טובה היא לא מה שהעניק לסלבס את החיוך הכובש שלהם, אלא ביקור אצל רופא השיניים. ציפוי שיניים מעניק לשיניים את החיוך הנוצץ שכולם חולמים עליו.

למי מתאים ציפוי שיניים?

ציפוי שיניים מתאים למי שסובל מכתמים על השיניים, שיניים עם קצוות סדוקים, שיניים עקומות מעט, מי שמעוניין לסגור רווחים קטנים בין השיניים, מי ששיניו הצהיבו והלבנה סטנדרטית לא עובדת עליהם.

במקרים של שיניים שבורות מאוד, עקומות מאוד או מחסור בשיניים יש לפנות לרופא שיניים לביצוע כתרים והשתלות או לאורתודנט ליישור רציני.

לא ניתן לעשות ציפוי שיניים במקרים של דלקת חניכיים חריפה אשר בה שורשי השיניים חשופים או במקרים של ריקבון מתקדם של השיניים, כמו כן, מומלץ לבצע את ציפוי השיניים בגיל בוגר יחסית, שכן יש צורך בישיבה מרובה על כיסא המטופל ללא תנועה ויובש בפה, דבר שפחות מתאים לילדים.

מבצעת טיפול ציפוי שיניים

אילו סוגי ציפויי שיניים ניתן למצוא בשוק?

ציפוי חרסינה לימינייט

 זהו הציפוי הנפוץ ביותר. החרסינה הינה אותה חרסינה המשמשת לכתרים. עובי הציפוי הוא כ – 0.5 מ״מ והוא מתאים בעיקר למי שצריך להסתיר כתמים והצהבה.

ציפוי חרסינה לומינרס

זהו ציפוי דק מאוד בעל עובי של 0.2 מ״מ אשר מתאים בעיקר למי ששיניו סדוקות, עקומות או עם רווחים קטנים, שכן יש אפשרות לשנות מעט את מבנה השן. כמעט ואין צורך בשיוף השן.

ציפוי חרסינה אימקס (Emax)

ציפוי דק של 0.2 מ״מ אשר שיטת העבודה איתו זהה ללומינרס, אך הוא מחזיק יותר זמן. כמעט ואין צורך בשיוף השן.

ציפוי חרסינה ויניר

 זהו ציפוי פורצלן וחתיכות זכוכית אשר מעניקות לשן שקיפות קלה המחקה את האמייל הטבעי של השן וכך נותנת מראה טבעי יותר של ציפוי.

ציפוי קומפוזיט

 ציפוי זה הוא מתערובת חומרים המשמשת גם ליצירת סתימות. עוביו של ציפוי הקומפוזיט נע בין 0.3 – 1 מ״מ. הקומפוזיט הינו חומר זול ואינו מחזיק זמן רב כמו חרסינה, וגם נוטה להכתמה. על כן מתאים לטיפולים נקודתיים קטנים של הכתמות. טיפול בציפוי קומפוזיט נעשה בפגישה אחת בלבד.

ציפוי זירקוניה

 ציפוי העשוי זירקוניה נשאר לבן ובוהק במשך שנים רבות. הזירקוניום הוא חומר חזק מאוד העמיד בפני שברים והכתמות.
כיוון שזירקוניום הוא חומר איכותי מאוד, מחירו יקר יותר ועל כן הוא מומלץ בעיקר למי שיש לו כתרי זירקוניה בפה ורוצה צבע אחיד לכל השיניים.

כיצד מתבצע טיפול ציפוי שיניים?

הטיפול מתבצע בשני שלבים.

שלב ראשון

תחילה ישנו ייעוץ עם הרופא ובחירת הציפוי המתאים ביותר. לאחר מכן מתבצע שיוף של שכבת אמייל קטנה של השן, למעט אם נבחר סוג ציפוי אשר אינו מצריך שיוף (כמפורט לעיל). השיוף נעשה בהרדמה מקומית, אך לעיתים אם השכבה המשוייפת ממש דקה ניתן לעשות זאת גם ללא הרדמה כלל.

לאחר השיוף יכין הרופא שבלונה מפלסטיק המותאמת אישית לשיניו של המטופל, יבצע צילומים של השיניים, חלקם בתלת מימד וישלח את השבלונה והצילומים למעבדה אשר שם יכינו בעזרתם את הציפוי, דבר אשר עשוי לקחת מספר שבועות.

מבצעת שיוף לשן

שלב שני

 שלב הנחת הציפוי. הרופא שוטף את הפה, הוא נעזר בחומצה מיוחדת שעוזרת לשן לקלוט את הציפוי, ומדביק את הציפוי לשן עצמה בהדרגה. אם יש צורך בשיופים ושיפורים נוספים מבצע אותם הרופא בשלב זה על מנת ליצור תוצאה מושלמת.

כמה זמן מחזיק ציפוי השיניים?

ציפויי חרסינה מחזיקים כ – 20 שנה.

ציפויי זירקוניה מחזיקים למעלה מ – 20 שנה.

ציפויי קומפוזיט מחזיקים כ – 10 שנה. 


ככל שהפה היה בריא יותר לפני הטיפול (ללא דלקות, נקי, ריקבון, חורים ובעיות שורשים טופלו בהצלחה), וככל שנשמרת היגיינת הפה לאחר הטיפול (צחצוח שיניים פעמיים ביום לפחות) כך יחזיקו הציפויים שנים רבות יותר.

כמה עולה ציפויי שיניים?

ציפוי חרסינה לימינייט עולה החל מ – 2,000 ש״ח לשן.

ציפוי חרסינה לומינרס עולה החל מ – 3,000 ש״ח לשן.
ציפוי חרסינה אימקס עולה החל מ – 3,000 ש״ח לשן.

ציפוי חרסינה ויניר עולה החל מ – 2,500 ש״ח לשן.

ציפוי קומפוזיט עולה החל מ – 500 ש״ח לשן.
ציפוי זירקוניה עולה החל מ –  1,500 ש״ח לשן.

המחירים משתנים בהתאם לחומרים, זמן הטיפול וניסיונו של הרופא. מומלץ לא להתפשר על המחירים הזולים ביותר ולקבוע עם הרופא המומחה המתאים, שכן ציפויי שיניים הנעשים בצורה לא טובה יכולים להישבר או להיסדק בקלות יותר, ותיקונם אינו פשוט ומצריך שליחה למעבדת השיניים ועלויות לא קטנות.

בנוסף אתם עלולים להסתכן בחיוך שאינו יוצא מושלם כפי שרציתם מפאת חוסר דיוק של הצבת הציפוי בידי רופא לא מנוסה.

מאמרים אחרונים