מברשת שיניים חשמלית

צחצוח שיניים היא הפעולה החשובה ביותר שאנו יכולים לעשות למען בריאות השיניים שלנו.
צחצוח שיניים לפחות פעמיים ביום מנקה את הפה משאריות אוכל וחיידקים שהצטברו ומונע התפתחות דלקות חניכיים, עששת, חורים בשיניים, ריקבון שיניים ועוד.

הקפדה על צחצוח נכון יכול למנוע מכם טיפולים יקרים וכואבים להם נזקקים אנשים המזניחים את שיניהם. 

השוק מלא במברשות שיניים מכל הסוגים והצבעים, למבוגרים ולילדים, אך יש שתי קטגוריות עיקריות אליהן מתחלקות מברשות השיניים: מברשות שיניים ידניות ומברשות שיניים חשמליות. 

רובנו התחלנו עם מברשות השיניים הידניות, ואנו די רגילים אליהם ומשתמשים בהם שנים רבות, אך ייתכן שהמעבר למברשת שיניים חשמלית הוא לטובתכם?

כמו שלכל מטבע יש שני צדדים, כך גם למברשת השיניים החשמלית. יש לה יתרונות וחסרונות.

-חשמלית בצבע ירוק

יתרונות השימוש במברשת שיניים חשמלית:

מנקה יותר פלאק

פלאק הוא צבר של חיידקים וסוכרים המצטבר על השיניים במהלך היום. אם לא מנקים את הפלאק בצחצוח נכון הוא יכול לגרום לעששת, דלקות חניכיים ואף להתקשות ולהפוך לאבן שן. מברשת שיניים חשמלית מנקה היטב וביסודיות את הפלאק המצטבר כל יום על השיניים.

עושה שיניים לבנות יותר

בצחצוח ידני אין אנו משקיעים בכל השיניים כמות שווה של סיבובי צחצוח, וכך יוצא שחלק מהשיניים (בדרך כלל הקדמיות) יותר לבנות מאחרות אשר לא קיבלו את אותה תשומת הלב. מברשת שיניים חשמלית עושה את אותה כמות סיבובי הצחצוח על כל שן ובכך גורמת ללובן זהה בין כולן.

עוצמה נכונה של צחצוח

אם מצחצחים את השיניים ברכות מדי לא מסירים את כל הפלאק, לעומת זאת אם מצחצחים את השיניים בעוצמה רבה מדי יש סיכון של דימומים ופגיעה בחניכיים. למצוא את העוצמה הנכונה של הצחצוח דורש השקעה ומיומנות, ולעיתים אפילו אנשים בוגרים שמצחצחים שיניים כל חייהם לא עושים זאת בעוצמה הנכונה.

מברשת שיניים חשמלית נבנתה על מנת לצחצח בעוצמה הנכונה על מנת להסיר את הפלאק ושאריות אוכל מהשיניים ולנקות את החניכיים מבלי לפגוע בהם.
מי שעבר השתלת שיניים וזקוק לצחצוח עדין אך יעיל, מברשת שיניים חשמלית מתאימה בדיוק לזה.

מצחצחת שיניים מול המראה

יותר אפקטיבית

אדם יכול לעשות בממוצע בין 300 – 600 תנועות יד בדקה, מברשת שיניים חשמלית לעומת זאת יכולה לעשות כ – 49,000 תנועות בדקה, זה יותר מפי 80 ממספר התנועות שמסוגל אדם לעשות! עם מספר תנועות כה רב, אין ספק שמברשת שיניים חשמלית היא אפקטיבית יותר לניקוי הפה.

לא מעייפת

זמן צחצוח השיניים המומלץ הוא כ – 2 דקות. הזזת היד בתנועות מהירות במשך שתי דקות עלולה להיות מעייפת ביותר בייחוד למי שסובל מבעיות פרקים, נכות, או ילדים הנוטים לאבד ריכוז ועניין. מברשת שיניים חשמלית עושה את כל הפעולה עבורכם, יש רק צורך בלאחוז בה בעדינות תוך כדי שהיא מבצעת פעולת ניקיון יסודית.

מברשת השיניים מתוכננת להפסיק לבד בתום 2 דקות הצחצוח, כך שלא תצטרכו לתהות אם אתם מצחצחים מעט מדי או פחות מדי זמן.

מנקה גם איפה שקשה להגיע

אם יש לכם גשר, פלטה או קיבוע, אתם ודאי יודעים שזה לא פשוט בכלל לנקות את השיניים באזורים שבין המתכת לשן, שאלו אזורים המועדים לפורענות מלכתחילה ובדרך כלל מצטבר בהם פלאק רב. מברשת שיניים חשמלית יכולה להיכנס עם הסיבים גם לאזורים שקשה להגיע אליהם ולנקות אותם ביסודיות. 

חדשניות

מברשת שיניים חשמלית היא קידמה טכנולוגית אשר הולכת ומשתפרת עם הזמן. המברשות החדשניות ביותר כוללות פונקציות רבות העוזרות לכם לצחצח בצורה הנכונה והיעילה ביותר.

חסרונות השימוש במברשת שיניים חשמלית:

אפשר למנוע עששת גם בצחצוח רגיל

 אין חובה במברשת שיניים חשמלית על מנת למנוע עששת או לנקות היטב את הפה, מברשת שיניים ידנית אמנם תדרוש מעט יותר מאמץ, אך עם צחצוח נכון ושימוש בחוט דנטלי או קיסמים דנטליים ניתן לנקות את השיניים ולמנוע עששת ולדלקות חניכיים.

טעינה

 יש צורך לטעון את מברשת השיניים החשמלית אחרת היא לא תעבוד.

לא נוחה לטיולים

בניגוד למברשת השיניים הרגילה אשר מתאימה בקלות בתיק כלי הרחצה, מברשת השיניים החשמלית צריכה אחסון בטוח, כיוון שאם היא נופלת היא עלולה להישבר. בנוסף, יש לקחת את המטען ועזרי הצחצוח, ולבדוק שיש מקום להטעין אותה, מה שעלול להיות לא פשוט אם יוצאים לטיול קמפינג בטבע.

לא מתאימה לכל אחד

לאנשים הסובלים מחניכיים רגישות מדי לא מומלץ להשתמש במברשת שיניים חשמלית.

מחיר

 מברשות שיניים ידניות הן זולות מאוד, מברשת שיניים חשמלית לעומתן יקרה בהרבה, יש לקנות לה עזרים שונים וראשים חדשים מדי פעם (כאשר הסיבים מאבדים מחוזקם וצורתם), ובמקרה והיא נשברת או שיש בה באג מסוים, תיקונה יכול להיות מאוד יקר ולפעמים עדיף לקנות מברשת חדשה.

למה כדאי לשים לב כאשר קונים מברשת שיניים חשמלית?

במידה ובחרתם לעבור למברשת שיניים חשמלית, חשוב לקנות מחברה ידועה ומוכרת. 

מומלץ להתחיל עם מברשת בעלת סיבים רכים ועוצמה חלשה על מנת להתרגל למברשת השיניים החשמלית  – בצחצוחים הראשונים התחושה מעט מוזרה, אך מתרגלים אליה. כך תוכלו להכיר יותר טוב את השיניים והחניכיים שלכם ולהתאים את העוצמה לרמת רגישותכם. 

לרוב מברשות השיניים החשמליות בשוק יש טיימר או אפליקציה ייעודית אשר יתריעו לכם על זמן הצחצוח הכללי והזמן שאתם מקדישים לכל אזור בפה. 

חשמלית בצבע ורוד

זכרו לא ללחוץ חזק מדי עם מברשת השיניים החשמלית על השיניים, צחצוח חזק מדי עלול לפגוע באמייל של השן. במידה ואתם מרגישים שהצחצוח במברשת השיניים החשמלית אינו מנקה ביסודיות מספיק והוא עדין מדי, עלו בהדרגה לסיבים פחות רכים ועוצמות גבוהות יותר.

מאמרים אחרונים