כתרים בשיניים

השיניים הטבעיות מחולקות לשני חלקים: השורש – החלק הבלתי נראה אשר נמצא בתוך החניכיים, והכתר – החלק הנמצא מחוץ לחניכיים אותו אנו רואים.

מתי ימליץ הרופא על כתרים בשיניים?

במקרים של עששת חריפה, יש להוריד את חלק הכתר של השן הטבעית, לנקות היטב את השורשים על מנת למנוע את התפשטות העששת ולהרכיב כתר מלאכותי.

במקרים בהם הפה עבר טראומה, וכתוצאה מכך נפל או נשבר הכתר הטבעי של השן אך השורש נשאר, ניתן להחליפו בכתר מלאכותי.
במקרים של השתלת שיניים , על השתל – השורש החדש, מרכיבים כתר שן.

מסתכל על צילום

אילו סוגי כתרים בשיניים קיימים?

כתר יצוק

כתר העשוי מסגסוגת מתכת ללא ציפוי, המתאים לרוב לשיניים אחוריות בשל המראה שלו. זהו כתר זול יותר שהיה מקובל מאוד בעבר, אך היום הוא פחות מקובל בשל המראה הפחות אסתטי שהוא יוצר בפה.

כתר גלוונו/ קפטק

כתר העשוי מסגסוגת מתכת כאשר זהב מהווה את את החלק המירבי של הסגסוגת, מה שגורם לגירוי מופחת של החניכיים. לכתרים אלו ציפוי חרסינה, וקל להתאים אותן לגודל השיניים הסמוכות. כיום ישנן אלטרנטיבות טובות יותר, כמו כתר זירקוניה, ועל כן כתר גלוונו/ קפטק פחות בשימוש.

כתר חרסינה מאוחה למתכת (PFM)

כתר העשוי מסגסוגת מתכתית עם ציפוי חרסינה, אשר מתאים לשיניים אחוריות וקדמיות. ניתן לבחור סגסוגת פשוטה ללא מתכת אצילה, שהיא הזולה ביותר, או לבחור סגסוגת עם אחוזים גבוהים יותר של מתכת אצילה אשר פחות מגרים את החניכיים.

כתרים אלו הם נפוצים וזולים יחסית אך עלול להיווצר קו הפרדה כחול – סגול באזור החניכיים מתחת לכתר בשל תגובת החניכיים לסגסוגת.

כתר חרסינה טהורה (EMAX)

כתר שעשוי מחרסינה בלבד, ללא סגסוגת מתכת. החרסינה עברה תהליכי דחיסה בלחץ גבוה והשחזה גבוהה של השן. הכתר עצמו חזק מאוד ואסתטי עם עמידות גבוהה, ואינו גורם לגירוי החניכיים.

מראה כתר החרסינה הטהורה הוא טבעי מאוד, אך כיוון שנדרשת מיומנות רבה של הרופא וטכנאי המעבדה הבונה את הכתר, כתרים אלו הם יקרים מאוד ומשמשים בדרך כלל לשיניים הקדמיות.

כתר זירקוניה

כתר עשוי זירקוניה שהוא חומר דמוי יהלום, ללא סגסוגת מתכת. כתרי זירקוניה נעשים באופן דיגיטלי עם חריטה תלת מימדית אשר מתאימה באופן הטוב ביותר לחניכיים. כתרי זירקוניה הם עמידים ביותר, קלים לייצור, אינם מגרים את החניכיים כלל וניתן להתאים את צבעם, גודלם וצורתם באופן המדויק ביותר לשיניים הסמוכות, כך שלא ניתן להבדיל בין הכתר לבין שן טבעית.

כיום זו האלטרנטיבה הטובה ביותר לכתרים בשיניים.

כיצד בוחרים את סוג הכתר?

חשוב להתחיל לבחור רופא מנוסה בעל המלצות. הרופא ידע להתאים לכם את הכתר הטוב ביותר לסוג הפה שלכם ולמיקום בו מורכב הכתר בפה.

כיצד מרכיבים כתרים לשיניים?

שלב ראשון

ניקוי השורשים במקרה ויש עששת חריפה (טיפול שורש) ויצירת סתימה בשן אשר מהווה בסיס חזק ויציב לכתר המלאכותי.

שלב שני

 השחזת השן הפגומה ליצירת הבסיס. הבסיס צריך להיות עבה וחזק, אך לא גדול מדי, על מנת שיהיה ניתן להרכיב עליו את הכתר בקלות.

שלב שלישי

יצירת תבנית השן בעזרת אליג׳נט או סיליקון. התבנית צריכה להיות מדויקת ככל האפשר כיוון שעל פי צורתה הולך להיבנות הכתר הסופי.

שלב רביעי

התאמת צבע הכתר העתידי לצבע השיניים הסמוכות.

שלב חמישי

תבנית השן והצבע המבוקש נשלחים למעבדה עם הוראות נוספות לבניית הכתר. שלב בניית הכתר במעבדה ומקצה השיפורים שלו יכול לקחת מספר שבועות.

שלב שישי

התקנת כתר זמני העשוי מאקריל. הכתר הזמני מודבק לבסיס השן, הוא מגיע בשני צבעים ואינו עמיד בלחץ ומים. כתר זה נועד בשביל לשמור על השיניים הסמוכות כדי שלא יזוזו ועל מנת לתת פיתרון אסתטי עד שהכתר הקבוע מוכן. הכתר הזמני נוטה ליפול לעיתים כיוון שאינו עמיד במיוחד, במידה ונפל יש לגשת לרופא השיניים ולהרכיב כתר זמני חדש.

שלב שביעי

 התקנת הכתר הקבוע. כאשר המעבדה סיימה להכין את הכתרים, והם עברו מקצה שיפורים בידי הרופא, מגיע שלב התקנתו. תחילה מתבצע ניקוי יסודי וייבוש של האזור. הרופא מניח את הכתר על הבסיס בהתאמה מדויקת ביותר ובודק עם המטופל את שביעות רצונו.

הרופא מבצע מקצה שיפורים בהתאם לבקשת המטופל כמו שיפור הצבע, הגודל, הצורה ובדיקה שהלחץ מושלם ואינו חזק מדי גם בעת סגירת הפה. כאשר הרופא והמטופל מרוצים מהכתר, ידביק אותו הרופא עם דבק חזק מאוד.

אם בחרתם בכתר חרסינה טהורה או זירקוניה ישנה אפשרות להרכבת הכתר הקבוע ביום אחד ללא שימוש בכתר זמני.

מדגימה לפציינטית

האם הרכבת כתרים בשיניים כואבת?

הרכבת הכתרים עצמה אינה כואבת, אך אם יש צורך לבצע טיפול שורש לפני התהליך יהיה מלווה בכאב ויתבצע בהרדמה מקומית.

כיצד יש לנהוג לאחר טיפול הרכבת כתרים בשיניים?

אסור לאכול כשעה לאחר הדבקת הכתר.

חשוב לטפל בכתר כאילו היה שן רגילה – כלומר, צחצוח יסודי וניקוי אבנית אצל שיננית פעם בחצי שנה. ככל שתקפידו על החזקה טובה של הכתר כך הוא יחזיק זמן רב יותר.

כמה זמן מחזיקים כתרים בשיניים?

כתרים מחזיקים כ – 10 שנים. ככל שהכתרים עשויים מחומר איכותי יותר והטיפול בהם טוב יותר כך הם יחזיקו יותר שנים. 

לאחר 10 שנים יש לשוב לרופא השיניים ולהחליף את הכתר לכתר חדש, אסתטי המותאם למצב השיניים המשתנה.

האם כתרים לילדים ומבוגרים זהים?

לא. לילדים ישנם כתרים מיוחדים הנקראים כתרים טרומים. כתרים אלו מיוצרים במעבדה מראש ועשויים מסגסוגת מתכת לשיניים האחוריות או מחומרים פלסטיים הדומים בצבע לשיניים הקדמיות.

יש צורך בכתרים לילדים עם שיניי חלב על מנת להימנע ממצב של עקירת שן בשביל לפנות מקום לשן קבועה לצמוח בצורה נכונה, או במקרים של עששת חריפה או טראומה לשן בשיניים קבועות של ילדים.
כאשר הילד מגיע לגיל 18 מומלץ להחליף את הכתרים הטרומיים בכתרים קבועים.

כמה עולה לעשות כתרים בשיניים?

מחיר כתר זמני – 150 – 300 ש״ח

מחיר כתר חרסינה מאוחה למתכת – 1,000 – 3,000 ש״ח

מחיר כתר חרסינה טהורה – 1,000 – 2,500 ש״ח

מחיר כתר זירקוניה – 3,000 – 4,500 ש״ח

מאמרים אחרונים