טיפול שורש

את מבנה השיניים שלנו ניתן לחלק ל – 2 חלקים:

הכתר – חלקה העליון של השן, הנמצא מחוץ לחניכיים. החלק החיצוני של הכתר נקרא אמייל/ זגוגית השן, החלק הפנימי נקרא דנטין והוא מכיל עצבים. 

השורש – חלקה התחתון של השן הנמצא בתוך החניכיים. החלק החיצוני של השורש הוא אותו הדנטין הנמצא גם בכתר השן, ובחלקו הפנימי נמצא המוך, בו עצבים וכלי דם רבים. 

במקרים של עששת חמורה או דלקת כרונית במוך השן אשר חדרה את שכבת הדנטין והגיעה למוך השן יש צורך בעקירת השן לגמרי, או בטיפול שורש, מחשש להתפשטות הזיהום לעצם הלסת ומחזור הדם.

איך מחליטים בין טיפול שורש לעקירת שן?

בעבר, עקירת שן הייתה הפתרון היחידי. עקירת שן נעשית מהשורש, כך שעל מנת להחליף את השן שנעקרה יש צורך בשתל בחניכיים וכתר, פרוצדורה שיכולה להיות לא פשוטה, בייחוד אם עובייה של עצם הלסת אינו גדול דיו להחזיק שתל. נוסף על כך, זוהי פרוצדורה הנמשכת מספר טיפולים ועולה לא מעט.

עם התפתחות טכנולוגית השיניים, ישנם מצבים רבים בהם ניתן ״להציל״ את השן הפגומה, ובעזרת טיפול שורש להימנע מעקירה.
אם אתם מרגישים כאב רב המקרין מאזור השן, ורגישות לשינויים בין חום לקור, זהו סימן שייתכן ויש צורך בטיפול שורש.

במהלך טיפול שורש

רופא שיניים מוסמך – אנדודונט (רופא שיניים מומחה לטיפולי שורש) יעשה צילומים וסריקה של האזור הכואב ויחליט האם יש צורך בעקירה, או שניתן להציל את השן עם טיפול שורש. רק רופא שיניים יכול לקבל את ההחלטה הזו.

כיצד מתבצע טיפול שורש?

תחילה יבצע הרופא המומחה אבחון על ידי צילומים וסריקה של האזור. הרופא יסביר למטופל על פרוצדורת טיפול השורש וירשום לו אנטיביוטיקה למניעת זיהומים לאחר טיפול השורש.

הטיפול נעשה לרוב בהרדמה מקומית, אלמלא יש רגישות או חרדה גדולה מטיפולי שיניים – אז יעשה טיפול השורש בהרדמה מלאה.
לאחר שהורדם האזור, על מנת שלא יהיו כאבים כלל במהלך הטיפול, קודח הרופא פתח קטן בחלקה העליון של השן ובעזרת כלים כירורגיים מיוחדים ומיקרוסקופ מיוחד מנקה את תעלות השורש המחוברות למוך.

לעיתים יש צורך בהרחבת תעלות השורש לשם ניקוי יסודי במיוחד. רק כאשר תעלות השורש נקיות מכל זיהום ניתן להמשיך לשלב הבא של הטיפול.

בשלב הבא ממלא הרופא את תעלת השורש בעזרת חומר מיוחד ודבק איטום חזק, ולאחר מכן סוגר את החור הנעשה בכתר השן בעזרת חומר המשמש לסתימה זמנית בשן. זהו סיום חלקו הראשון של הטיפול, לרוב הוא לוקח כשעה.

במהלך השבועות שלאחר הטיפול השן תחלים. יש לחזור לרופא לאחר מספר שבועות, אז הוא יבדוק את החלמתה של השן, על ידי הסרת הסתימה הזמנית והתבוננות בתעלות השורש. במידה וההחלמה מוצלחת ימלא הרופא את החור בסתימה קבועה, או יחליף את כתר השן בכתר מלאכותי.

מטפלת בפציינטית

כיצד נראית ההחלמה מטיפול שורש?

בשעות הראשונות של ההחלמה ניתן לשתות ולאכול מאכלים קרים ורכים בלבד. במידה ויש כאב ניתן לקחת משככי כאבים.
ביום – יומיים הראשונים לאחר הטיפול ייתכנו כאבים, דימומים קלים והתנפחות, לכן יש לנוח בזמן זה, לא לעשות מאמץ גופני, לקחת משככי כאבים במידה וכואב, ליטול אנטיביוטיקה במידה ורשם לכם הרופא, ולעשות קומפרסים קרים על האזור במידה ויש נפיחות.

ניתן לאכול את כל סוגי המאכלים בזהירות ורגישות יתר למצב השן – אם כואב, הימנעו ממאכלים קשים מדי.

לאחר יום – יומיים תוכלו לחזור לגמרי לשגרה.

מהם אחוזי ההצלחה של טיפול שורש?

טיפול שורש נחשב לטיפול עם אחוזי הצלחה גבוהים מאוד, וכאשר מקפידים אחריו על צחצוח נכון וביקור קבוע אצל השיננית, הוא יכול להחזיק לכל החיים. 

חשוב לבחור רופא טוב – אנדודונט, המתמחה בטיפולי שורש,  ולהקשיב לכל הוראותיו ובכך הסיכונים מתמזערים ואחוזי ההצלחה עולים.

מהם הסיכונים והסיבוכים האפשריים של טיפול שורש?

– זיהום

– כישלון של טיפול השורש

– פגיעה בעצב הראשי

כיצד יודעים כאשר טיפול שורש נכשל?

במידה והכאבים, נפיחות והדימומים לאחר הטיפול לא עוברים אחרי יום – יומיים, או במידה והם מוגזמים על יתר מידה או כאשר משנה השן את צבעה, אלו הם סימנים של כשל של טיפול השורש ויש לגשת מיד לרופא.

מה ניתן לעשות כאשר טיפול השורש נכשל?

ישנן 2 אפשרויות:

טיפול שורש מחודש

על אף שהטיפול הראשון לא צלח, ייתכן שטיפול מחודש יצליח. הטיפול נעשה באותה צורה של טיפול השורש הרגיל עם יתר זהירות ובדיקה לגבי הדברים אשר גרמו לטיפול השורש הראשון להיכשל. אחוזי הצלחה של טיפול שורש מחודש הינם גבוהים ביותר.

ניתוח אפיסקטומיה

זהו ניתוח המסיר את קצהו של שורש השן על ידי עקיפת מבנה השן בעזרת חתך זעיר בחניכיים וניקוי הרקמה מסביב לשן.

כמה עולה טיפול שורש?

טיפול שורש עולה בין 1,500 – 2,500 ש״ח.

מאמרים אחרונים