השתלת שיניים

מהם השתלות שיניים?

שתלים דנטליים כפי שאנו מכירים אותם היום הומצאו בשנת 1952 על ידי כירורג אורתופדי שוודי בשם פר-אינגוואר ברונמרק. כיום הם נחשבים כסטנדרט הטיפול בהחלפת תותב בשיניים חסרות ברפואת השיניים. השתלת שיניים היא מתקן כירורגי המונח בתוך עצם הלסת ומאפשר להתמזג עם העצם לאורך מספר חודשים. השתלת השיניים משמשת כתחליף לשורש של שן חסרה. בתורו, "שורש שן מלאכותי" זה משמש להחזקת שן או גשר חלופי. השתלת שיניים ממוזגת לעצם הלסת היא הדבר הקרוב ביותר לחיקוי שן טבעית מכיוון שהיא עומדת בפני עצמה מבלי להשפיע על השיניים הסמוכות ויש לה יציבות רבה. תהליך האיחוי בין השתלת השיניים לעצם הלסת נקרא "אינטגרציה אוסואיואנית". מרבית השתלות השיניים עשויות מטיטניום, מה שמאפשר להן להשתלב עם העצם מבלי שזוהו כאובייקט זר בגופנו. עם הזמן הטכנולוגיה והמדע התקדמו לשיפור ניכר בתוצאות של הצבת שתלים דנטליים. כיום אחוז ההצלחה של השתלות שיניים הוא קרוב ל 98%.

חייוך לבן
מדוע תזדקק להשתלת שיניים?

באמצעות שתלים דנטליים ניתן להחליף שן בודדת, מספר שיניים או את כל השיניים. המטרה של החלפת שיניים ברפואת השיניים היא להחזיר את התפקוד כמו גם את האסתטיקה.

בכל הנוגע להחלפת שיניים, בדרך כלל ישנן שלוש אפשרויות:

  1. מכשיר שיניים נשלף (תותבת מלאה או תותבת חלקית),
  2. גשר שיניים קבוע (מלט), וכן
  3. השתלת שיניים.

שיניים תותבות הן האופציה המשתלמת יותר לשיניים חלופיות, אך הן הכי פחות רצויות בגלל אי ​​הנוחות של מכשיר נשלף בפה. יתר על כן, שיניים תותבות יכולות להשפיע על הטעם ועל החוויה התחושתית של האוכל.

גשר שיניים היה האופציה המשקמת הנפוצה יותר לפני המעבר האחרון יחסית להשתלות שיניים. החיסרון העיקרי של גשר עבודה הוא התלות בשיניים טבעיות קיימות לצורך תמיכה. שתלים נתמכים על ידי עצם בלבד ואינם משפיעים על השיניים הטבעיות שמסביב. ההחלטה באיזו אפשרות לבחור תלויה בגורמים רבים. באופן ספציפי להשתלות שיניים, גורמים אלה כוללים

  • מיקום חסר שן או שיניים,
  • כמות ואיכות עצם הלסת בה יש להניח את השתל הדנטלי,
  • בריאות המטופל,
  • עלות, ו
  • העדפת המטופל.

כירורג שיניים בודק את האזור שיש לשקול להשתלת שיניים ועורך הערכה קלינית האם המטופל מועמד טוב להשתלת שיניים.

ישנם יתרונות גדולים לבחירת השתלת שיניים להחלפת שיניים על פני האפשרויות האחרות. השתלות שיניים שמרניות בכך שניתן להחליף שיניים חסרות מבלי להשפיע או לשנות את השיניים הסמוכות. יתר על כן, מכיוון שהשתלות שיניים משתלבות במבנה העצם, הן יציבות מאוד ויכולות לקבל מראה ותחושה של השיניים הטבעיות של האדם.

מהם סוגי השתלות השיניים? מדוע משתמשים בהם?

מבחינה היסטורית, היו שני סוגים שונים של השתלות שיניים:

אנדוסטיל ו

תת פרוסטלי. אנדוסטיל מתייחס לשתל שנמצא "בעצם", ותת-תקופתיים מתייחס לשתל שנשען על גבי עצם הלסת מתחת לרקמת החניכיים. שתלים תת-פרוסטאליים כבר אינם בשימוש כיום בגלל תוצאותיהם הגרועות לטווח הארוך בהשוואה להשתלות שיניים באנדוסטל.

בעוד שתפקידם העיקרי של השתלות שיניים הוא החלפת שיניים, ישנם תחומים בהם שתלים יכולים לסייע בהליכי שיניים אחרים. בשל יציבותם, ניתן להשתמש בשתלים דנטליים לתמיכה בתותבת נשלפת ולספק התאמה בטוחה ונוחה יותר. בנוסף, לצורך הליכי יישור שיניים, מיני השתלות שיניים יכולות לשמש התקני עיגון זמניים (TAD) כדי לסייע בהנעת השיניים למצב הרצוי. שתלים מיני אלה קטנים וקבועים באופן זמני לעצם תוך כדי סיוע בעיגון לתנועת השיניים. לאחר מכן הם מוסרים לאחר מילוי תפקידם.

לחולים שאיבדו את כל השיניים עקב ריקבון או מחלת חניכיים בקשת העליונה ו / או התחתונה, קיימת אפשרות לספק תותבת יציבה ונוחה מאוד באמצעות מספר מינימלי של שתלים. אחת הדוגמאות לכך היא הטכניקה "All-On-4" שקיבלה את שמו של יצרן השתלים נובל ביוקאר. טכניקה זו שמה את הרעיון שניתן להשתמש בארבעה שתלים להחלפת כל השיניים בקשת אחת (עליונה או תחתונה). השתלים ממוקמים אסטרטגית באזורים של עצם חזקה וטובה, ותותבת תותבת דקה מוברגת למקומה. טכניקת All-On-4 מספקת החלפת שיניים יציבה (לא נשלפת) ומרגישה כמו שיניים טבעיות בהשוואה לשיטה הישנה יותר של שיניים תותבות מסורתיות (נשלפות). ללא ספק, רפואת שיניים בשתלים אפשרה אפשרויות טיפול נוספות להחלפת שיניים חסרות בודדות ומרובות ביציבות לטווח הארוך ותורמת לשיפור בריאות הפה.

מה קורה לפני, במהלך ואחרי ניתוח השתלת שיניים?

ניתוח השתלת שיניים
במהלך שלב הייעוץ והתכנון, מנתח השיניים יבחן באופן חזותי את האתר בפה בו נשקל השתלת שיניים וכן יבדוק מחקרי הדמיית שיניים (צילומי רנטגן, סרטי פנורמה ו / או סריקות CT). בשלב זה, איכות וכמות עצם הלסת מוערכות כדי לקבוע אם יש צורך בעצם נוספת באתר. לאחר שנקבע כי ניתן למקם השתלת שיניים במקום הרצוי, החולה יחזור להליך כירורגי להשתלת השיניים. במהלך כל הפגישות עם הניתוחים, המטופל מקבל בדרך כלל חומר הרדמה מקומי כדי להקהות את אזור הניתוח, כמו גם כל תרופות הרגעה אחרות הדרושות לנוחות וחרדה.

השלב הראשון של ניתוחי הפה כולל לעיתים קרובות עקירת שן או שיניים. לעתים קרובות, במקום של השתלת שיניים עדיין קיים שן פגומה קיימת. על מנת להתכונן להצבת השתלת שיניים, יהיה צורך לעקור את השן. לעתים קרובות יותר מאשר "שתל עצם מכתש" (גופה או עצם סינטטית) ממוקם כדי להשיג בסיס מוצק של העצם עבור השתל. אתר זה יורשה להחלים במשך חודשיים עד שישה חודשים. עבור אתר שאין בו אובדן שן ועצם, הוא יצטרך השתלת עצם אחרת המונחת על גבי עצם הלסת הקיימת ("השתלת עצם מונחת"). הליך זה מעורב יותר ובדרך כלל דורש כשישה חודשים או יותר של ריפוי. במקרים מסוימים, כאשר קיימת מספיק עצם, ניתן לחלץ את השן הפגועה ואחריה הליך הצבת השתל באותו פגישה. הליך זה נקרא מיקום "שתל מיידי".

במצב בו יש להניח שתל במקסילה (הלסת העליונה) באזור הגב או האחורי, לפעמים כמות העצם הזמינה עשויה להיות מוגבלת על ידי נוכחות הסינוס המקסימלי (שטח מלא אוויר שנמצא בעצמות של הפנים). "הגדלת סינוס" או "הרמת סינוס" מבוצעת כדי להעלות את רצפת הסינוס ולהשתיל עוד עצם לתוך הסינוס. זה יהפוך עצמות נוספות לתמיכת השתלת שיניים.

ברגע שיש עצם מספקת וחזקה, האתר מוכן להשתלה. בפגישה להצבת השתל, את השתלת השיניים (מוט הטיטניום) מכניסים לעצם בעזרת מקדחה וכלים מיוחדים. מעל השתל מונח "כובע ריפוי", תופר את החניכיים ומתחיל שלב הריפוי. בשלב ריפוי זה, ניתן לבצע תותבת זמנית להחלפת שיניים חסרות למטרות אסתטיות. זמן הריפוי תלוי מאוד באיכות העצם הקיימת. זמן הריפוי הוא בדרך כלל בין חודשיים לשישה חודשים. במהלך תקופה זו השתל משתלב עם העצם. חשוב להימנע מהפעלת שתל דנטלי כוח או לחץ כלשהו בזמן שהוא מחלים. פגישות מעקב לבדיקת אתר הניתוח נעשות בדרך כלל בכדי להבטיח כי אין זיהום ומתרחש ריפוי.

לאחר תקופת הריפוי הנדרשת, בודקים את השתלת השיניים כדי לקבוע אם היא נלקחה בהצלחה על ידי העצם שמסביב. לאחר אישור זה, מרכיב תותב מחובר להשתלת השיניים באמצעות בורג. רכיב זה נקרא "תמיכה". זה ישמש להחזקת השן החלופית או ה"כתר ". רופא השיניים יעשה רושם (עובש) של התוף הזה בפה ויהיה מותאם אישית כתר השתל כך שיתאים. כתר השתל מוטבע או מובטח באמצעות בורג לתומך.

כמה עולה השתלת שיניים? האם ביטוח משלם עבור השתלות שיניים?

עלות השתלת שיניים בודדת יכולה להשתנות בהתאם לאזור ולמי מבצע את ההליך. הערכת עלות שמרנית להשתלת שיניים בודדת היא 3,000- 4,500 $. עלות זו כוללת ניתוח להצבת שתל, כל הרכיבים וכתר השתל.
ביטוח שיניים בדרך כלל אינו משלם עבור הצבת שתלים דנטליים. ביטוחי שיניים מסוימים עשויים לסייע בתשלום עבור חלק כתר השתל. למרבה הצער, במקרים רבים, ביטוח שיניים רואה בהשתלות שיניים הליך אלקטיבי למרות שהשתלות שיניים הפכו לסטנדרט הטיפול בהחלפת שיניים חסרות.
השתלות שיניים הפכו לאופציה מועדפת להחלפת שיניים מכיוון שהן מציעות גישה שמרנית ומספקות תוצאות צפויות עם אחוזי הצלחה קרובים ל 98%.

בכל ניתוח, ישנם תמיד כמה סיכונים וסיבוכים פוטנציאליים לחולה או להצלחת השתלת שיניים. תכנון קפדני חשוב כדי להבטיח שהמטופל יהיה בריא מספיק בכדי לעבור ניתוח פה ולרפא כראוי. בדיוק כמו כל הליך ניתוחי פה, הפרעות דימום, זיהומים, אלרגיות, מצבים רפואיים קיימים ותרופות זקוקות לבדיקה מדוקדקת לפני המשך הטיפול. למרבה המזל, אחוזי ההצלחה גבוהים למדי וכשלים מתרחשים בדרך כלל במקרה לא סביר של זיהום, שבר של השתלת השיניים, עומס יתר של השתלת השיניים, פגיעה באזור שמסביב (עצבים, כלי דם, שיניים), מיקום לקוי של השיניים. שתל, או כמות או איכות עצם ירודה. שוב, תכנון קפדני עם כירורג מוסמך יכול לסייע במניעת בעיות אלה. במקרים רבים ניתן לעשות ניסיון נוסף להחליף השתלת שיניים כושלת לאחר שהמועד הנדרש לריפוי התקיים.

האם ניתוח השתלת שיניים כואב?

ניתוח השתלת שיניים מתבצע לרוב בהרדמה מקומית, ולכן אין לחוש בכאב במהלך ההליך.
לאחר שההרדמה המקומית פגה, אי הנוחות שלאחר הניתוח תשתנה בכל מקרה ומקרה.
עם זאת, באופן כללי, רוב האנשים יחושו אי נוחות הדומה לעקירת שיניים לאחר מכן.
חבילת קרח קרה מונחת על העור מעל אזור הניתוח מיד לאחר הטיפול בכדי לסייע בהפחתת הנפיחות.
כאב זה בדרך כלל יכול להיות מנוהל באמצעות תרופות ללא מרשם נגד כאבים כגון איבופרופן (אדוויל) או פרצטמול (טיילנול).
ניתוחים פולשניים יותר עשויים לדרוש תרופות חזקות יותר לכאבי מרשם וזמן התאוששות רב יותר.
מלבד תרופות נגד כאבים, ייתכן שיהיה צורך במרשמים לאנטיביוטיקה ושטיפות דרך הפה כדי לתמוך בריפוי האזור בשבועות הבאים.

מאמרים אחרונים