הרמת סינוס

ככל שרפואת השיניים מתקדמת, כך הפתרונות לשיניים שאבדו או שהיה צורך בעקירתם גדל. אם בעבר היתה רק האפשרות של שיניים תותבות או גשר, כיום יש אפשרות של השתלת שיניים אשר מעניקה למטופל מראה ונוחיות של שן טבעית.
השתלת שיניים בחלקו האחורי של החך העליון עלולה להיות דבר פשוט, אך לפעמים יש צורך להוסיף לה ניתוח הרמת סינוס.

מהו סינוס?

סינוס הוא חלל הנמצא מעל הלסת העליונה ומתחבר לאף דרך תעלות. בכל אחד מצידי האף יש סינוס, וגם במצח מעל הגבות. סך הכל יש 4 סינוסים בראש, אך אלו הנמצאים מעל הלסת העליונה הם הסינוסים אותם ״מרימים״ בניתוח הרמת סינוס.

מדוע יש צורך בניתוח הרמת סינוס?

לא בכל פרוצדורה של השתלת שיניים טוחנות בחך העליונה יש צורך בהרמת סינוס. ניתוח הרמת הסינוס נעשה במקרים בהם יש מחסור של עצם לסת – דבר היכול לקרות בגלל גנטיקה, חוסר טיפול מהיר לאחר אובדן השן, מחלת שיניים קשה או טראומה לפה.

בעקבות מחסור בעצם ישנו חשש שהשתל הדנטלי יאבד את אחיזתו או יפגע באחד הסינוסים, מה שעלול לגרום לדלקות בסינוסים (סינוסיטיס) – ניתוח הרמת סינוס מונע משני הדברים הללו לקרות.

האם כל אחד יכול לעבור ניתוח הרמת סינוס?

לא. בשביל לעבור ניתוח הרמת סינוס יש לוודא שהסינוס בריא – כלומר, הרירית נקייה וללא כל זיהומים ומעבר הסינוס (התעלה המתחברת לאף) מאוורר ואינו מעולה.

על מנת לאשר שמצב הסינוס בריא ותקין לניתוח הרמת סינוס יבקש הרופא מהמטופל מידע על היסטוריה רפואית כדוגמת פוליפים באף, בעיות נשימה, לחץ וכאב בעת הורדת הראש מטה, סינוסיטיס, אלרגיות, טראומות באזור הפנים ועוד.

מטופל אשר יש לו היסטוריה רפואית עם אחד מהדברים הנ״ל צריך ללכת לרופא אף אוזן גרון על מנת לקבל אישור מיוחד שיוכל לעבור את הפרוצדורה.

בזמן טיפול שיניים

אילו הכנות יש לעשות לקראת ניתוח הרמת סינוס?

מלבד נתינת הגיליון הרפואי לרופא השיניים, יש צורך בצילום פנורמי וצילום CBCT של הלסת העליונה.
בנוסף יש לגשת לשיננית להסרת אבנית כמה שבועות לפני ביצוע הניתוח על מנת להקטין את הסיכון לזיהומים.
אין צורך להיות בצום אך מומלץ לאכול ארוחה קלה בלבד לפני הניתוח.

כשעה לפני הניתוח יש לקחת משככי כאבים ואנטיביוטיקה אשר נרשמו על ידי הרופא.
הניתוח נעשה לרוב בהרדמה מקומית בלבד ולוקח כחצי שעה – שעה. במקרים מיוחדים של חרדת טיפולי שיניים ניתן לעשות את הניתוחים בהרדמה מלאה.

מהן השיטות לביצוע ניתוח הרמת סינוס?

ישנן שתי שיטות קלאסיות – הרמת סינוס סגורה והרמת סינוס פתוחה.
כיום יש שיטה חדשה שנוספה לשוק – הרמת סינוס עם מיקרוסקופ ומכשיר ייעודי PIEZO – SURGERY.

כיצד עובדת הרמת סינוס סגורה?

הרמת סינוס בשיטה הסגורה מתאימה למטופלים עם מחסור קטן יחסית בעצם.
הרמת הסינוס הסגורה היא קלה יותר ופחות פולשנית. 

בהרמת סינוס סגורה מייצרים חור קטן דרך המקום בו חסרה השן. דרך החור מבצעים דחיסה של תחליף העצם (גרגירי תחליף עצם ממקור עצמי, מקור מן החי או מקור מלאכותי) אשר דוחף את הסינוס כלפי מעלה.

בשיטה זו החור הנעשה מתאים גם להחדרת שתל השן, לכן פעמים רבות מבצעים את הפרוצדורה כבר באותו היום עוד לפני שהספיק החומר המוחדר להתאחות והתפתח לעצם, מה שמונע פגישה נוספת של השתלת שן.

כיצד עובדת הרמת סינוס פתוחה?

הרמת סינוס פתוחה מתאימה למטופלים בעלי מחסור גדול בעצם הלסת.
הרמת סינוס פתוחה היא פרוצדורה פולשנית וקשה יותר מהרמת סינוס סגורה. 

הרופא מבצע פתח בחלק החיצוני של הלסת העליונה, ומרים את הרירית הנמצאת בדפנות הסינוס. הרווח שנוצר מאפשר את החדרת גרגירי תחליף העצם. בסיום התהליך מבצע הרופא תפירה של הפתח.

השלב הבא הוא כמה חודשים הנקראים ״קליטת עצם״, בהם הגוף מפתח עצם חדשה בעזרת גרגירי תחליף העצם. לאחר כ – 6 חודשים תיתכן החדרת השתלים בהנחה שהעצם גדלה מספיק, אך רק לאחר 9 חודשים מניתוח הרמת הסינוס תהיה העצם החדשה עבה מספיק על מנת להניח את הכתרים על השתלים שהוחדרו 3 חודשים קודם לכן.

על אף שזה תהליך ארוך וקשה יותר להרמת סינוס פתוחה יתרון גדול על הרמת סינוס סגורה – היכולת של הרופא לראות היטב את החלל עליו הוא עובד ולבצע תיקונים אם צריך.

שיניים בודקת את הפציינטית

כיצד עובד הרמת סינוס עם מיקרוסקופ ומכשיר PIEZO - SURGERY?

הרמת זו דומה להרמת סינוס פתוחה, אך במקום לבצע פתח גדול לביצוע הניתוח, ניתן לבצע פתח קטן. מכשיר PIEZO – SURGERY מיועד על מנת לחתוך דרך עצמות בדיוק יתר מבלי לפגוע ברקמות ובריריות של הסינוסים.
המיקרוסקופ נותן את האפשרות לעבוד עם פתח קטן מאוד ועדיין לתת לרופא את האפשרות לראות היטב את שטח העבודה שלו.

כיצד נראית ההחלמה מניתוח הרמת סינוס?ֿ

בימים הראשונים ייתכנו תופעות לוואי כמו כאבים, התנפחויות, שטפי דם, בצקות ודימומים מהנחיריים. במידה ותופעות לוואי אלו אינן במידה מוגזמת, עוברות תוך מקסימום 10 ימים ואינן מלוות בעליה בחום הגוף, יש לטפל בהן בעזרת משככי כאבים וקומפרסים קרים.
יש ליטול אנטיביוטיקה בהתאם להוראות הרופא. 

ב – 24 שעות הראשונות לאחר הניתוח יש לאכול מזון קר ורך בלבד, אין לשתות שתייה חמה, אין לצחצח שיניים, ויש להימנע ככל האפשר משיעולים או התעטשות. 

בשבועיים הראשונים שלאחר הניתוח יש להימנע מפעילות גופנית, עישון, שתיית אלכוהול וכיפוף הראש כלפי מטה. 

בחודש הראשון לאחר הניתוח אין לטוס, לצלול, לקנח את האף, לנגן בכלי נשיפה או לנפח בלונים.
לאחר כחודש ניתן לחזור בהדרגה לביצוע הפעולות הרגילות.

מהם אחוזי ההצלחה של ניתוח הרמת סינוס?

ניתוח הרמת סינוס נחשב ניתוח מאוד בטוח עם אחוזי הצלחה של בין 90% – 95%.

מהם הסיכונים של ניתוח הרמת סינוס?

התפתחות של דלקת סינוסיטיס אקוטית אשר יכול להתפתח בימים הראשונים לאחר הניתוח או לאחר כמה שבועות. במקרה ותופעות הלוואי של הניתוח מלוות בעליית חום, או אינן חולפות לאחר 10 ימים יש ללכת לרופא לבדיקה שלא התפתחה דלקת סינוסיטיס אקוטית. לרוב ניתן לטפל בה בעזרת אנטיביוטיקה ייעודית.

כמה עולה ניתוח הרמת סינוס?

ניתוח הרמת סינוס עולה בין 4,000 – 15,000 ש״ח.

מאמרים אחרונים