החלמה מניתוח השתלת שיניים

ניתוחי השתלות שיניים הם הדרך המועדפת ביותר כיום לטפל במקרים של אובדן שן אחת, מספר שיניים או אפילו כל השיניים בלסת. ניתוחי השתלות השיניים הם בעלי תוצאות טובות ביותר המחזיקות לאורך שנים רבות ומעניקות למטופלים את הביטחון העצמי לחייך שוב חיוך מלא שיניים, ולאכול מבלי לדאוג מכאבים ומשבירה של השיניים החדשות.

אילו סוגי ניתוחי השתלות שיניים קיימים?

ניתוח השתלת שיניים ביום אחד – ניתוח השתלת שיניים בשיטות All on 4 ו –  All on 6 נעשה עם הרדמה מלאה. בשני הניתוחים נבנה סד בעזרת מערכת טכנולוגית חדישה.

 את הסד מרכיבים בעזרת 4 שתלים או 6 שתלים המחברים אותו לעצם הלסת ובאותו הניתוח מרכיבים את הכתרים הזמניים. כמה שבועות לאחר מכן ניתן להרכיב את השתלים הקבועים. 

השתלת שיניים קלאסית – השתלת שיניים קלאסית נעשית באמצעות שתל המתחבר לעצם הלסת, ונעשית ברוב המקרים בהרדמה מקומית. לעיתים יש צורך בניתוח להוספת עצם לסת או הרמת סינוס על מנת שתהיה מספיק עצם לסת לתפוס את השתל המוחדר.

 בפגישה הראשונה מבצעים את ניתוחי ההכנה אם יש צורך בהם, ולאחר ההחלמה מבצעים את החדרת השתל. כאשר השתל מתאחה לתוך עצם הלסת, כ – 4 – 6 חודשים לאחר החדרת השתל, ניתן להרכיב את הכתרים הזמניים וכמה חודשים לאחר מכן ניתן להרכיב את הכתרים הקבועים. 

השתלת שיניים בזאליות והשתלת שיניים זיגומטית – השתלות שיניים אלו מתאימות למי שיש לו מחסור מהותי בעצם לסת ואינו מעוניין לבצע ניתוח הוספת עצם לסת או הרמת סינוס.

צילום פה

השתלת שיניים בזאליות נעשית בעזרת שתלים מיוחדים המתחברים לעצם הבזאלית, והשתלת שיניים זיגומטית נעשית בהחדרת שתלים מיוחדים המתחברים לעצם הזיגומה.

בשתי השיטות ישנה אפשרות להרכיב את הכתרים הזמניים ביום הניתוח וכמה חודשים לאחר מכן את הכתרים הקבועים או לעשות זאת בכמה מפגשים, תלוי במצב המטופל והחלטת רופא השיניים. ברוב המקרים שתי השיטות להשתלת השיניים נעשות בהרדמה מקומית.

כמה זמן ההחלמה מניתוח השתלת שיניים?

זמן ההחלמה מאוד אינדיבידואלי בין מטופל למטופל ובהתאם לסוג הניתוח שנעשה וכמות השתלים שהוחדרו. לרוב התופעות הפחות נעימות עוברות תוך יומיים – שלושה מיום הניתוח, ולאחר כשבוע ניתן לחזור לשגרה מלאה.
ההחלמה הפנימית של השתלים לוקחת מספר חודשים.

כיצד נראית ההחלמה מניתוח השתלת שיניים?

ההחלמה מתחלקת ל – 3 חלקים:

ב - 24 שעות הראשונות לאחר ניתוח השתלת השיניים

יש לנשוך בעדינות את הגזות לספיגת הדם מהניתוח. רצוי שלא להחליף גזות בשעה הראשונה, אך במידה והדימום חזק מדי והגזות ספוגות מדי ניתן להחליפן. לאחר מכן מומלץ להחליף גזות כל 45 דקות – שעה עד להפסקת הדימום.
יש לצחצח את השיניים בעדינות בערב לאחר הניתוח ולשטוף במים פושרים עם מלח. 

במידה ויש נפיחות, שזוהי תגובה נפוצה מאוד לניתוח השתלת השיניים העוברת תוך יומיים – שלושה, מומלץ לעשות קומפרסים קרים בעזרת שקית קרח עטופה במגבת על אזור הניתוח למשך כ – 20 דקות, ואז לתת ללחי לנוח כ – 20 דקות וחוזר חלילה.

בשעות הראשונות כאשר תתפוגג השפעת החומר המרדים תתחיל תחושת כאב, ניתן למסך עליה בעזרת משככי כאבים נפוצים כמו איבופרופן או אספירין. אם הכאב חזק מאוד ניתן לקחת אפילו שני כדורים של משככי כאבים. שיא הכאב יגיע כ – 6 שעות לאחר הניתוח, כיוון שזהו הזמן בו מתפוגגת ההרדמה, ופוחת בהדרגה במשך היומיים – שלושה שלאחר הניתוח. 

במידה ויש בחילות ניתן לשתות ג'ינג'ר אייל או קוקה קולה שעוזרים להפסקתן.

במידה ורשם לכם הרופא כדורי אנטיביוטיקה יש לקחת אותם.
אסור לאכול כלל בשעתיים הראשונות לאחר הניתוח, אחרי השעתיים הראשונות אין לאכול מאכלים חמים, קשים וחריפים או לשתות בקשית, ניתן לאכול מאכלים קרים ורכים. 

אין לבצע פעילויות ספורט.

אסור לעשן.

יש להימנע מנהיגה.

בשבוע הראשון שלאחר ניתוח השתלת השיניים

יש לחזור לצחצח שיניים פעמיים ביום, אף מומלץ לצחצח יותר – אחרי כל ארוחה, וחשוב מאוד להמשיך לבצע שטיפת מי מלח לפחות פעמיים ביום.

  
בימים הראשונים שלאחר הניתוח עלולים להתחיל להופיע סימנים של שטפי דם וחבלות בחניכיים, שפתיים יבשות, כאבי גרון, ושרירי לסת תפוסים וקשיחים, אלו הן תופעות שכיחות ביותר העוברות לרוב עד כשבוע לאחר הניתוח.

במידה ואתם מרגישים קצוות מחודדים ייתכן שאלו הם חלקים קטנים של עצם אשר החזיקו את השיניים הקודמות והם עתידים לצאת במהלך השבוע הראשון של ההחלמה. 

יש להמשיך לקחת את כדורי האנטיביוטיקה על פי הוראות הרופא אפילו אם נראה שהניתוח החלים. ניתן לחזור לאכול מאכלים חמים וקשים בהדרגה וביתר זהירות על אזור הניתוח.

מומלץ לשמור על מנוחה ולא לחזור לפעילות ספורטיבית.
מומלץ לא לעשן כלל, עישון פוגע מאוד בהחלמת רקמות החניכיים והשיניים.

צחצוח שיניים

לאחר שבוע מיום ניתוח השתלת השיניים

 במידה והתפרים מהניתוח אינם תפרים נמסים יש לחזור לרופא השיניים תוך שבוע – שבועיים מיום הניתוח בשביל להסיר אותם.

יש להקפיד על צחצוח יסודי, שטיפה עם מי מלח ושימוש בחוט דנטלי או קיסמים דנטליים. ניתן להתחיל להשתמש במי פה כשבועיים לאחר יום הניתוח. מומלץ להשתמש במי פה על בסיס כלורהקסידין.

ניתן לחזור לפעילות ספורטיבית בהדרגה כשבועיים לאחר יום הניתוח. יש לבקר אצל השיננית לפחות פעמיים בשנה לניקוי יסודי של השיניים – גם אם כולן כתרים מלאכותיים, על מנת לנקות את האבנית שמצטברת. 

אחרי כמה חודשים כאשר יש החלמה מלאה של מקום הניתוח ניתן לחזור לרופא השיניים להרכבת הכתרים הקבועים.

מהם הסימנים שההחלמה מניתוח השתלת שיניים אינה תקנית?

דימום יתר

כאשר הדימום גדול מדי ואינו פוסק תוך כמה ימים.

עליה בחום הגוף

עליה בחום הגוף אינה תופעה נורמלית של החלמה מהניתוח והיא מצביעה על כך שהגוף מנסה להילחם במשהו שאינו מחלים באופן תקני.

נפיחות שאינה חולפת

אם הנפיחות לא יורדת אחרי כשבוע זהו סימן להתפתחות של זיהום.

מוגלה

מוגלה באזור השתל, בין אם מתפרצת או עצורה באבצס מסמנת התפתחות של זיהום.

כאבים חזקים מדי

כאשר הכאבים חזקים מדי ושני כדורי משככי כאבים לא עוזרים, או כאשר הכאבים נמשכים יותר משבוע, הגוף מאותת כי משהו אינו כשורה.

התנדנדות של השתל

אם השתל מתנדנד, במיוחד בזמן דיבור או לעיסה, זה סימן שהוא אינו נקלט כראוי. במקרה ומופיעים אחד מהסימנים לעיל יש לפנות לרופא השיניים במהירות על מנת למנוע את התפשטות הדלקת וכישלון ניתוח השתלת השיניים. במקרים מסוימים יהיה צורך להוציא את השתל ולעשות ניתוח חדש להשתלת שיניים.

מה הם אחוזי ההצלחה של ניתוח השתלת שיניים?

ניתוח השתלת שיניים נחשב לפרוצדורה עם אחוזי הצלחה גבוהים מאוד – בין 86% – 96% תלוי בסוג ההשתלה המבוצעת.

מאמרים אחרונים