גשר בשיניים

שיניים ישרות באופן טבעי זה דבר שמעטים מאיתנו נולדו איתו, או הצליחו לשמר במהלך השנים. רבים עושים טיפולי יישור שיניים כאשר הם צעירים, אך כיום הודות להתפתחות השיטות הטכנולוגיות רבים עוברים יישור שיניים גם כאשר הם מבוגרים.

מדוע כדאי לעבור יישור שיניים?

יישור שיניים משפר את המראה האסתטי של השיניים

במידה ויש רווחים בין השיניים, במידה והשיניים גדלות אחת על השניה או במידה והשיניים גדלות עקום, יישור השיניים יביא למראה אחיד ויפה, וחיוך שנעים להסתכל עליו.

יישור שיניים משפר גם את המראה האסתטי של הפנים

במקרה ולסת אחת בולטת יותר מהשניה או השיניים הקדמיות בולטות מאוד יש לזה השפעה על המראה האסתטי של כל הפנים שכן זה גורם גם לשפתיים לבלוט מאוד, או לעיתים לא לכסות לגמרי את השיניים הבולטות. יישור שיניים יכול להביא לשיפור מראה הפנים.

אילו סוגי יישורי שיניים קיימים?

גשר בשיניים

גשר בשיניים זו הדרך הנפוצה ביותר ליישור שיניים במיוחד אצל ילדים ובני נוער. גשר בשיניים מורכב למעשה מקוביות ברזל, הנקראות סמכים, היושבות על מרכז כל שן וביניהם עובר חוט מתכת. על הסמכים מורכבות גומיות, אשר אותן מחליפים פעם בחודש, והן מפעילות לחץ מתון על השיניים אשר מיישר אותם.

גשר בשיניים בצבע השן/ שקוף

זהו גשר אשר הסמכים שלו עשויים מחרסינה ועל כן הם נראים בצבע השן/ שקופים. בין הסמכים עובר חוט מתכת. על הסמכים מנעול מיוחד אשר גורם להפעלת הלחץ על השיניים ולכן אין צורך בגומיות. גשר בשיניים בצבע השן הינו דיסקרטי יותר ואינו בולט כמו גשר רגיל בשיניים, מבוגרים לרוב יעדיפו אותו בשל הדיסקרטיות היחסית שלו.

גשר פנימי בשיניים (לינגואלי)

 גשר פנימי הינו כמו הגשר הרגיל בשיניים, אך במקום שהסמכים יהיו מורכבים על החלק החיצוני של השן הם מורכבים על חלקו הפנימי. הגשר מיוצר בצורה ממוחשבת על מנת למשוך את השיניים כלפי פנימה בדיוק מירבי. גשר פנימי מועדף גם הוא בעיקר על ידי מטופלים מבוגרים אשר אינם רוצים את ההפרעה האסתטית של גשר בשיניים. גשר פנימי בשיניים אינו נראה כלל.

קשתיות שקופות

טיפול חדשני המתאים למבוגרים ובני נוער כאחד ומונע את ההפרעה האסתטית של גשר בשיניים. הקשתיות השקופות מותאמות באופן אישי למטופל וכך גם תוכנית הפעולה של יישור השיניים. לאחר שהרופא לוקח את מידות הפה של המטופל ומחליט על אורך תוכנית הטיפול, הוא מדפיס קשתיות המתאימות לשלבים השונים של הטיפול.

הקשתיות השקופות מתלבשות באופן צמוד על שיני המטופל ומפעילות לחץ
מונוטוני קל אשר דוחף אותן להתיישר. כל כמה שבועות ניתן לעבור לשלב הבא בטיפול – הקשתית הבאה המתאימה למצב החדש של השיניים.

שיניים מרכיב גשר שקוף

רסן

משמש בעיקר למי שמנשך הפה שלו אינו ישר ורוצה לדחוף את הלסת העליונה אחורה על מנת שתסגר באופן ישר עם הלסת התחתונה. הרסן הוא חתיכת ברזל חיצונית אותה מרכיבים לתוך מאחזים על השיניים הטוחנות ובעזרת רצועה מאחורי הצוואר או הראש נוצרת ההתנגדות המושכת את השיניים אחורה.

טיפול זה
 מאוד בולט לעין ולרוב נעשה על ידי ילדים ובני נוער בלבד בשל ההפרעה האסתטית שלו.

ניתוח כירורגי

במצבים בהם אף אחד מהטיפולים לעיל אינו מתאים לתיקון הבעיות בפי המטופל, או שיש רצון לטפל בבעיית עקימות השיניים באופן מהיר, ניתן לבצע ניתוח כירורגי על מנת ליישר את השיניים ולהביא את מנשך הפה למקום הרצוי בעזרת ניתוח כירורגי הנמשך מספר שעות.

כמה זמן לוקח טיפול יישור שיניים?

טיפולי יישור שיניים לוקחים לרוב בין חצי שנה לשנתיים, תלוי במצב שיניי המטופל. ניתוח כירורגי לוקח לרוב כ – 4 שעות.

האם טיפולי יישור השיניים כואבים?

הטיפולים עצמם אינם כואבים ולכן אינם נעשים בהרדמה כלל. תיתכן אי נוחות בימים הראשונים של ההתרגלות לגשר בשיניים או לקשתיות, אך זה עובר לרוב תוך יומיים – שלושה. לאחר ניתוח כירורגי ייתכנו כאבים ויקח כשבוע עד להחלמה, היעלמות תופעות הלוואי וחזרה לשגרה.

כמה עולים טיפולי יישור שיניים?

גשר בשיניים עולה בין 6,000 – 12,000 ש״ח לשתי הלסתות.

גשר בשיניים בצבע השיניים/ שקוף עולה בין 8,000 – 15,000 ש״ח לשתי הלסתות.

גשר פנימי בשיניים (לינגואלי) עולה בין 12,000 – 20,000 ש״ח לשתי הלסתות.

קשתיות שקופות עולות בין 12,000 – 30,000 ש״ח לשתי הלסתות.

רסן עולה בין 5,000 – 15,000 ש״ח.

ניתוח כירורגי עולה בין 20,000 – 120,000 ש״ח.

שיניים מטפל
מאמרים אחרונים