זכויות חולי אלצהיימר ודמנציה

אם אחד/ת מבני משפחתכם חולה אלצהיימר מימוש זכויותיו/ה יכול לסייע לכם לטפל בו/ה.

אם אתם זקוקים לסיוע בטיפול בחולה אלצהיימר בבית תוכלו להיעזר בגמלת סיעוד  של הביטוח הלאומי אם החולה הנו בגיל פרישה (במקרה שהחולה טרם גיל פרישה ניתן לפנות לביטוח לאומי לצורך קבלת גמלת נכות ושירותים מיוחדים).

חוק סיעוד של ביטוח לאומי מעניק גמלת סיעוד לתושבים בגיל פרישה הזקוקים במידה רבה לעזרתו של אדם אחר בביצוע פעולות היום-יום (להתלבש, להתרחץ, לאכול וכדומה) ,או זקוקים להשגחה בבית למען בטיחותם ובטיחות הסובבים אותם.

במידה ואושרה לחולה קצבת סיעוד, ניתן להשתמש בה כדי לקבל עזרה של מטפלת בביתו של החולה,  לביקור של החולה במרכז יום ועוד. בהמשך, אם יש צורך בטיפול ובהשגחה על החולה במשך 24 שעות ביממה – ניתן להשתמש בגמלה לסיוע במימון עובד זר.

בשלב מתקדם של המחלה ייתכן שתחליטו שהפתרון הנכון ביותר עבורכם הוא אשפוז בן המשפחה החולה במוסד מתאים. כל אזרח ותושב ישראל זכאים לפנות ללשכת הבריאות המחוזית במקום מגוריהם ולקבל סיוע במימון האשפוז הסיעודי (בתנאי שיעמדו בקריטריונים מסוימים).

 

מידע על זכויות חולי אלצהיימר ודמנציה מתוך המדריך המלא 2016 שמוציאה עמותת עמדא

במדריך המלא של עמותת עמדא ניתן למצוא מידע על:

חוק ביטוח סיעוד

גמלת נכות וקצבת שירותים מיוחדים

תו חנייה לנכה

מרכזי יום

עובד זר

אפוטרופסות

ייפוי כוח

אשפוז סיעודי (בתי אבות)

למידע לחצו כאן

הגשת תביעה לגמלת סיעוד לפני אשפוז מתוכנן או בעת אשפוז

למידע נוסף לחצו כאן

 

זכויות ניצולי שואה

לעמותת אביב לניצולי השואה לחצו כאן

ביטוח סיעודי-כל מה שחשוב לדעת מאת עורך דין רפאל אלמוג

למידע נוסף

שיקום באשפוז-למידע על זכאות לשיקום באשפוז לחצו כאן

המקרים שבהם ניתן פטור מלא מתשלום עבור ביקור במיון-למידע לחצו כאן

רישיון נהיגה

סוגיית המשך הנהיגה או הפסקתה מתעוררת, עקב הירידה בהתמצאות וביכולות השיפוט עקב מחלת הדמנציה.

כאשר בני המשפחה מזהים שהנהיגה של אדם עם דמנציה היא מסוכנת, עליהם להגביל מיד את הגישה למכונית, כדי למנוע סכנה לאדם עצמו ולאחרים.

סימנים ראשונים המעידים על ירידה ביכולת הנהיגה כוללים: עבירות תנועה, תאונות, תגובות איטיות או לא מתאימות, נסיעה ליעד האורכת זמן רב מהמקובל, או אי-הגעה ליעד כלל. במקרים אלו, לאחר היוועצות ברופא, אנו ממליצים שלא לאפשר לחולה לנהוג, וניתן לידע את משרד הרישוי. על החולה עצמו חלה חובה ליידע את משרד הרישוי במצבו, אם הוא מסוגל לעשות זאת.

בנוסף, החוק מחייב את הרופא המטפל (ואנשי מקצוע נוספים) לדווח למשרד הבריאות (למכון הרפואי לבטיחות בדרכים) על מטופל שעלול בנהיגתו לסכן את עצמו או את זולתו עקב מחלתו. המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בוחן את הדיווחים ושוקל אם להזמין את האדם לבדיקת כשירות נהיגה.

מתוך אתר משרד הבריאות

למידע בנוגע לפטור ממס הכנסה לחצו כאן

Bookmark the permalink.

Comments are closed