מוסיקה מעוררת לחיים

רקע

בעשורים האחרונים החלה להצטבר כמות נכבדת של מחקרים מדעיים המציעים שלהאזנה למוסיקה באופן כללי והאזנה למוסיקה מותאמת אישית (מוסיקה מוכרת ואהובה) בפרט, תרומה משמעותית בשיפור סמפטומים רבים המלווים את המחלה (לדוגמה, הפחתה בסמפטומים של דיכאון, חרדה, עצבנות וחוסר שקט, סיוטים, הפרעות בהירדמות ודלוזיות).  יש הטוענים שהאזנה למוסיקה עשויה לשפר יכולות שפתיות ויכולות קוגניטיביות אחרות וכן, מקדמת תקשורת מילולית גם לאחר האזנה למוסיקה. כל שיפור בסמפטומים אלה תרומה משמעותית לאיכות חייו הן של החולה והן של משפחתו והצוות המטפל. יש לציין, שמוסיקה מותאמת אישית מאפשרת חיבור לעצמי האותנטי, רגיעה וחווית עצמי קוהרנטית ויציבה גם בשלבים מתקדמים של המחלה, בהם החולה כמעט ואינו מתקשר באופן מילולי ונראה כמצוי "בתוך בועה" מנותקת מהסביבה.

 

מטרת הפרויקט

מטרת הפרויקט היא ליצור אלבום מוסיקלי מותאם אישית לחולים בדמנציה. אלבום מוסיקלי זה, אשר יכלול שירים אהובים ומוכרים מחייו של החולה יהיה נגיש להאזנה במהלך שעות היום וישמש את הצוות והמטפלים העיקריים בהתקשרותם החברתית והמקצועית עם החולים.

 מהלך הפרויקט

במסגרת הפרויקט עמותת עמד"א תקיים יום הכשרה לאנשי מקצוע (עו"ס, מרפאים בעיסוק ועובדי סיעוד) בו ינתן רקע תאורטי ומעשי בנוגע לשימוש במוסיקה עם חולים בדמנציה. בנוסף, העמותה תספק נגן mp3 ואזניות מתואמות באיכות גבוהה למשתתפים בפרוייקט. בתי האבות יתחייבו לקיים את הפרויקט ולשתף פעולה עם הערכת הפרויקט.

 

אנו מזמינים בתי אבות לקחת חלק בפרויקט פורץ דרך ומרגש לטובת חולי דמנציה. ליצירת קשר ניתן לפנות למנהל הפרויקט ד"ר נעם קרש noamkarsh@gmail.com

Bookmark the permalink.

Comments are closed